28. Ahilik Kültürü Haftası Etkinlikleri


Açıklama: Ahilik Haftası, 12 Mayıs 2015 Salı günü saat 10.00’da ilimizde düzenlenen törenlerle ve bir dizi etkinlikle kutlandı.
Kategori: Etkinliklerimiz
Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2015
Geçerli Tarih: 26 Şubat 2020, 12:11
Site: Karaman Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği
URL: http://www.karamanesnaf.org.tr/haber_detay.asp?haberID=32


Cumhuriyet Parkında düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası Etkinliklerine; Vali Murat Koca, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Vali Yardımcısı Kenan Eskin,  İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bayram Uysal, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Toktay, Ticaret İl Müdürü Yusuf Arı, daire müdürleri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.
 
Ahilik Haftası Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bayram Uysal tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla birlikte, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Program akışı içerisinde, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İdris Nebi Uysal tarafından “Ahiliğin tarihçesi ve Önemi” konusunda bilgiler sundu.Kutlama programı öncesinde Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bayram Uysal tarafından 2014 yılında yılın “Ahi Babası” seçilen Vali Murat Koca’ya “Ya göründüğün gibi ol, ya da olduğun gibi görün” yazılı tablo hediye edildi. 
 
Şed Kuşatma gösterisinin ardından yılın ahisi seçilen Kâmil Eroğlu’na, Vali Murat Koca tarafından plâketi verildi. Yılın ahilerine plâketleri ise protokol üyeleri tarafından verilirken,  Ahilik Kültürü Haftası kapsamında düzenlenen şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
 
Vali Murat Koca etkinliklerin ardından yaptığı konuşmada; “ Hayatımızın her yerinde bizimle beraber olan meslek grupları teşkil etmekte. Yedi yirmi dört tabir ettiğimiz mesleklerimiz icra edilmektedir. Fırınından, bakkalından ve bütün meslek dallarındaki arkadaşlarımızla beraberiz. Esnafımızın ahilik haftasını kutluyor, bol kazançlı günler diliyorum.” dedi.
Program, mehteran takımı eşliğinde İsmet Paşa Caddesi ve Gazi Paşa Caddesini kapsayan yürüyüş ile devam etti.
Haberle ilgili Diğer Resimleri Görmek için tıklayın