Karaman Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği
ANASAYFA HABERLER FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER MAKALELER HAKKIMIZDA İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Gazete Manşetleri

Hürriyet Sabah Milliyet
Akşam Yeni Şafak
Türkiye
Posta

Haber

Ziyaretçi Sayacı

sayac
3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ KUTLU OLSUN

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ KUTLU OLSUN

Tarih 03 Mayıs 2021, 11:39 Editör

KARAMAN ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Başbakan Şükrü Saraçoğlu’nun 5 Ağustos 1942 tarihinde Meclis kürsüsünde okuduğu ve alkışlarla karşılanan kabine programının sonunda "Biz Türk'üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan veya azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız." demesiyle resmî bir ağızda Türkçülük kabul görmüştür;

Hüseyin Nihal Atsız’ da o güne ilişkin bir değerlendirmesinde şöyle der: “3 Mayıs Türkçülüğün tarihinde bir dönüm noktası oldu. O zamana kadar yalnız duygu ve düşünce olan, edebî ve ilmî sınırları pek aşmayan Türkçülük, 1944 yılının 3 Mayısı’nda birdenbire hareket oluverdi.”

Türkçülük hakaretini konu alan mahkemenin 3 Mayıs 1944’de gerçekleşen ikinci oturumunda, başkentte, milliyetçi öğrencilerin H. Nihal Atsız lehinde gösterisi patlak vermiştir. Bu olaylardan 16 gün sonra devrin Cumhurbaşkanı tarafından Zeki Velidi Togan, Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Reha Oğuz Türkkan, Cihat Savaş Fer, Nurullah Barıman, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sancar, Cebbar Şenel ve Cemal Oğuz Öcal’ın da aralarında bulunduğu 23 Türk milliyetçisi 7 Eylül 1944’te “nizam düşmanlığı”, “gizli cemiyet kurmak”, “hükûmeti devirmeye çalışmak” gibi mesnetsiz suçlamalarla tutuklanmış ve İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesinde 29 Mart 1945’e kadar 65 oturum halinde sürecek olan meşhur “Irkçılık – Turancılık” Davası başlamıştır. İşte sonuçta tüm sanıkların beraat ederek aklanacağı; fakat bu süre zarfında 1500 mumluk lambalar altında aydınlık zihinlerinin yakılmaya çalışıldığı çileli bir döneme girilmiştir. 3 Mayıs, böylesi karanlık ve menfur muamelelerle karşı karşıya kalsalar da Türk milliyetçileri için çok önemli bir gündür.

Aradan bunca yıl geçtikten sonra tarih, Türk Ülküsünü kalplerine kazıyan Türk nesillerinin Kızıl Elma’ya, Tanrı Dağı’na, Turan’a ümit odunun düştüğü gözlerle, daha da çoğalarak bakmasıyla göstermiştir ki 3 Mayıs’ın yaralı vicdanı, ülkü alazında “bayram” olmayı hak edecek kadar yanmış, arınmıştır. Yükselen değer olan Türklüğe ve Türkçülüğe ne yazık ki bugün de saldırılar olmaktadır. Biz de onlara Türk Büyüklerimizin aşağıdaki sözlerini bir kez daha hatırlatıyoruz.

“Ne Mutlu Türküm Diyene” (Mustafa Kemal Atatürk.)

”Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

”Türkçülük öyle şerefli bir bayraktır ki bu bayrağı vatanın her köşesinde durmadan dalgalandırmak her Türk’ün ilk ve milli vazifesidir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

“Fikir, iman, ülkü aşkı … İnsanları güçlü yapan bunlardır.” (Alparslan Türkeş)

”Ülküsüz insan çamurdan farkı olmayan bir varlıktır.” (Alparslan Türkeş)

”Türk töresi, Türk ülküsünün ayrılmaz parçasıdır.” (Alparslan Türkeş)

Bayram UYSAL

Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Yönetim Kurulu Başkanı


Bu haber 32 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haber ve Duyurular

İSRAİL'İN SALDIRILARINI ŞİDDETLE VE NEFRETLE KINIYORUZ.

İSRAİL'İN SALDIRILARINI ŞİDDETLE VE NEFRETLE KINIYORUZ. KARAMAN ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

KADİR GECEMİZ MÜBAREK OLSUN.

KADİR GECEMİZ MÜBAREK OLSUN. KARAMAN ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

B A Ş K A N I M I Z

Bayram UYSAL

Yönetim Kurulu Başkanımız

ANKET

Sitemizi Nasıl Buldunuz

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Namaz Vakitleri

Günün Güzel Sözleri

..Karaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği © Her hakkı saklıdır..